Pneumatiky
- Osobní
- Dodávkové
- Offroad/SUV
- Nákladní
- Průmyslové pneu
- Zemědělské pneu
- Moto
- Levné pneumatiky s dopravou ZDARMA
Nejprodávanější
Speciální směs zimních pneumatik Generation 3 pro náročné zimní podmínky
Matador T HR 5 primárně pro dálkovou a regionální dopravu. T HR 5 nabízí perfektní kilometrový výkon a velmi dobrý...
Díky široké ploše běhounu poskytuje nová pneumatika Barum BT 300 R působivý kilometrový výkon a následně šetří...
Speciální směs zimních pneumatik Generation 3 pro náročné zimní podmínky
Nová pneumatika Conti CrossTrac se umí pružně přizpůsobit vašim obchodním aktivitám. Poskytuje výjimečnou odolnost,...
Vysoká bezpečnost provozu, dlouhodobá životnost a vynikající odolnost oproti poškození díky směsím s extrémní...
Nová SC20+ nabízí zlepšený kilometrový výkon až o 20 %* a také zvýšenou odolnost proti poškození díky nové směsi Plus...
Nová SC20+ nabízí zlepšený kilometrový výkon až o 20 %* a také zvýšenou odolnost proti poškození díky nové směsi Plus...
Nová SC20+ nabízí zlepšený kilometrový výkon až o 20 %* a také zvýšenou odolnost proti poškození díky nové směsi Plus...
V této kategorii najdete tyto druhy pneumatik:
- pneumatiky pro osobní vozy,
- pneumatiky pro nákladní vozy,
- dodávkové pneu
- a také pneumatiky pro SUV vozy.
Osobní, nákladní, dodávkové a SUV pneumatiky
Nabízíme též kompletní sortiment moto pneu Mitas a Continental. Každá pneumatika má svoje specifika, tím jsou myšleny technické parametry. U pneumatik jsou důležité parametry jako v prvé řadě rozdělení na letní pneu, zimní pneu a celoroční pneu. Dále je třeba umět číst na pneu rozměry jako šířka pneu, profil pneumatiky a vnitřní průměr uváděný v palcích. Mezi další důležité hodnoty patří rychlostní index a nosnost pneu. Všechny tyto parametry použitelné pro dané vozidlo a jejich alternativy nalezneme ve velkém technickém průkazu a je třeba se jimi řídit. Výjimkou je rychlostní index, který může mít v případě zimních pneumatik o stupeň nižší hodnotu. To znamená, že pokud máte ve velkém technickém průkazu například speed index H, je možné v zimním období použít pneumatiky s hodnotou T.
Pneumatiky dle norem EU
Dále je každá pneumatika dle norem nařízení EU označena energetickým štítkem, na kterém můžeme vyčíst spotřebu paliva, brzdnou dráhu a hlučnost. Tento klasifikační systém též umožňuje spotřebitelům učinit zodpovědný výběr na základě podstatných informací.
Prodáváme pouze kvalitní pneumatiky
V našem obchodě nabízíme pneumatiky, které mají vysoké klasifikační hodnocení, ale také zároveň pokrývají veškeré zákaznické požadavky. Veškeré pneu, letní i zimní, pravidelně podléhají řádnému testování v rámci celoevropských testovacích středisek a pravidelně se umisťují na předních místech.
Co jsou pneumatiky
Podle Wikipedie je pneumatika „vzduchem plněná pružná součást kol dopravních prostředků.“ Díky pneumatikám, které sedí na obvodu kola, je umožněno rozložení sil mezi nimi a vozovkou. Pro dokonalou přilnavost jízdního prostředku k povrchu jsou pneumatiky obvykle vyrobeny z gumy nebo jiného elastického materiálu.
Pneumatiky získaly svůj název z řeckého slova pneuma, což lze přeložit jako vzduch, vítr či dech.
Historie pneumatik
Pneumatiky tak, jak je dnes známe, vznikly na základě několika vynálezů, jež se odehrály poměrně rychle po sobě:
- V roce 1844 požádal Američan Charles Goodyear o patent na vulkanizaci gumy. Právě z vulkanizované pryže se dnes většina pneumatik vyrábí.
- V roce 1845 požádal Skot Robert William Thomson o patent na pneumatiku plněnou vzduchem, ale nenašel nikoho, koho by jeho nápad zaujal (ačkoliv tato pneumatika prošla v roce 1847 úspěšným testováním).
- V roce 1895 přichází Francouz Michelin se svojí přelomovou pneumatikou s duší.
- V roce 1903 dochází k zavádění pneumatik ve standardizovaných rozměrech a dokonce standardizovaných ráfků.
- V roce 1904 vyrábí Continental jako první společnost na světě dezénové pneumatiky pro automobily.
Pneumatiky pro osobní automobily
Automobilové pneumatiky se vyrábí převážně z gumy nebo syntetického materiálu. Spolu s diskem a ráfkem tvoří kola automobilu.
Kde se vyrábí pneumatiky
Výrobci, kteří stáli u zrodu pneumatik, se později stali světoznámými – kdo by dnes nezaznamenal pneumatiky Goodyear, Michelin nebo Continental? S postupem času se k nim samozřejmě přidaly další firmy a dnes si proto můžeme vybírat z nepřeberného množství značek pneumatik v různých cenových relacích i úrovních kvality.
Zajímá vás, kdo jaké pneumatiky vyrábí? V současnosti existuje pět velkých společností vyrábějících pneumatiky, pod které spadají ty nejznámější značky:
Pneumatiky Continental AG
Pod koncern Continental AG spadají samozřejmě pneumatiky Continental a dále také Barum, Uniroyal, Gislaved, Semperit, General Tire, Mabor, Matador a Viking.
Continental dnes zaměstnává více než 240 000 zaměstnanců po celém světě a výhodou jeho produktů je přísná kontrola kvality.
Pneumatiky Pirelli
Koncern Pirelli vyrábí kromě stejnojmenných pneumatik také pneumatiky Ceat. Pirelli je italská luxusní značka pneumatik, která má velmi silné postavení na trhu. Mnoho automobilových výrobců volí pro své vozy právě luxusní pneumatiky Pirelli.
Pneumatiky Michelin
K pneumatikám Michelin se v koncernu přidávají ještě pneumatiky Kleber, BF-Goodrich a Riken. Pneumatiky Michelin jsou obvyklou volbou pro nákladní vozy. Tyto špičkové francouzské pneumatiky jsou právě v odvětví nákladních vozidel nejpopulárnější.
Pneumatiky Bridgestone
Koncern vyrábí vedle stejnojmenných pneumatik také pneumatiky Firestone. Pneumatiky Bridgestone jsou nejžádanějšími pneumatikami pro sportovní vozy.
Pneumatiky Goodyear
K nejstarší značce pneumatik Goodyear spadají také pneumatiky Dunlop, Fulda, Falken, Pneumant, Debica a Sava. Pneumatiky Goodyear se často umisťují na předních příčkách testů pneumatik pro osobní automobily i motocykly.
Další značky pneumatik
Za zmínku stojí ještě například výrobci Bestdrive, Hankook a Nokian.
Jak vybrat pneumatiky
I ty nejlepší pneumatiky se časem opotřebují a bude potřeba je vyměnit. Staré, ojeté a opotřebované pneumatiky jsou nebezpečné a ztrácejí své dobré jízdní vlastnosti. Na jaké parametry se při výběru pneumatik zaměřit?
- DOT pneumatik – tento kód na pneumatikách označuje datum jejich výroby. Najdete jej v podobě čtyřmístného čísla v rámečku. První dvě čísla udávají týden výroby, poslední dvě čísla rok výroby. Nové pneumatiky by neměly být starší než 6 let.
- Rozměr pneumatik – při výběru a nákupu nových pneumatik je jejich správný rozměr tím nejdůležitějším. Nejde totiž jen o správnou velikost ráfku, důležitá je také šířka pneumatiky a poměr výšky k ní. V dokladech k vašemu automobilu najdete rozměr pneumatik doporučený výrobcem. Pokud si s rozměry pneumatik nevíte rady, neváhejte nás kontaktovat
- Povolená rychlost – každá pneumatika má maximální povolenou rychlost, která je označena písmeny na pneumatikách. Informace o maximální povolené rychlosti vašeho vozidla najdete také v dokladech. Tento údaj se nazývá rychlostní index pneumatik.
- Certifikace pneumatik – pneumatiky odpovídající evropským normám na sobě mají písmeno E nebo e.
Tip: Pokud autem jezdíte často a neplánujete jej v nejbližší době prodat, určitě vybírejte pneumatiky nové, nikoliv ojeté. Ojeté pneumatiky mohou mít vnitřní, zvenčí neviditelné poškození, které se bez pochyby projeví zrovna ve chvíli, kdy to nejméně čekáte.
Co znamená rozměr pneumatiky – pneumatiky a jejich značení
U automobilových pneumatik je označení standardizováno a najdete jej přímo na pneumatice. Pojďme se podívat na příklad rozměru pneumatiky 205/55 R16 91W:
205: toto číslo udává maximální šířku pneumatiky
55: toto číslo udává poměr výšky k šířce pneumatiky v procentech
R: označuje radiální typ konstrukce. Narazit můžete také na D (diagonální) nebo B (bias belted)
16: průměr disku pneumatiky v palcích a také vnitřní průměr pneumatiky
91: index nosnosti
Na jaké další označení pneumatik můžete narazit?
TUBELESS (TL) – označuje bezdušovou pneumatiku
TUBE TYPE (TT) – označuje dušovou pneumatiku
M+S, MUD+SNOW – označuje pneumatiku pro použití v zimě
DOT – označuje týden (první dvě čísla) a rok výroby pneumatik (poslední dvě čísla)
ROTATION – směr otáčení pneumatik.
Nejprodávanější rozměry pneumatik
Nedá se jednoznačně říci, který rozměr pneumatik je nejčastější – každý dopravní prostředek totiž potřebuje jinou velikost pneu. K nejvyhledávanějším rozměrům patří například:
Pneumatiky si můžete podle požadovaných rozměrů pohodlně filtrovat v záhlaví stránky. Stačí zadat sezónu, šířku, profil, ráfek a značku, popřípadě i rychlostní a hmotnostní index, zesílení a další vlastnosti.
Jaké pneumatiky na auto
Na co dávat př výběru pneumatik na auto pozor jsme si vysvětlili výše. Pro rychlejší výběr se můžete rovnou prokliknout do kategorie pneumatiky pro osobní vozy. V té pak stačí zadat do filtru požadované rozměry a můžete rovnou nakupovat.
Vybírat a nakupovat u nás můžete také dodávkové pneu, nákladní pneu, moto pneu, zemědělské pneu nebo offroad/SUV pneu.
Jaké pneumatiky na zimu
V České republice platí povinnost zimních pneumatik podle zákona §40a zákona 361/2000 Sb. Ten říká, že řidiči jsou povinni používat zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:
- je silnice pokryta ledem souvislou vrstvou sněhu či námrazou,
- lze vzhledem k počasí předpokládat, že se na silnici během jízdy mohou vyskytovat tyto jevy.
Zimní pneumatiky jsou tedy v ČR povinné nejen pokud je silnice již pokryta sněhem či ledem, ale také pokud je pravděpodobné, že dojde ke sněžení nebo že se teploty budou pohybovat lehce nad nebo pod bodem mrazu. Z důvodu bezpečnosti je ale důrazně doporučeno přezout auto na zimní pneumatiky už v takovém období, kdy teploty dlouhodobě klesají pod 7 °C (což se může stát už na podzim).
K nejoblíbenějším zimním pneumatikám patří ty od značek Nokian, Barum a Matador.
Proč nejezdit na letních pneu v zimě?
Zimní pneumatiky mají speciální vlastnosti a jsou určené pro zimní podmínky, tedy pro jízdu na sněhu a mokré či namrzlé vozovce. Hustý vzorek zimních pneumatik zlepšuje jejich přilnavost k povrchu a zajišťuje tak větší bezpečnost při teplotách klesajících pod 7 °C.
Letní pneu v zimních podmínkách ztrácí své dobré jízdní vlastnosti a mohou být velmi nebezpečné.
Co jsou pneumatiky M+S?
Pneumatiky M+S jsou pojmenovány podle anglických slov mud (bahno) a snow (sníh) a jsou svými jízdními vlastnostmi určeny pro použití v takovýchto zimních podmínkách. Pokud ale toužíte po opravdu bezpečných zimních pneu, hledejte spíš takové označené symbolem hory nebo přímo sněhovou vločkou (popřípadě jejich kombinací). Takovéto zimní pneumatiky procházejí náročnými testy v těch nejtěžších zimních podmínkách.
Jaké pneumatiky na léto
Skončením povinnosti zimních pneumatik (1. listopadu – 31. března) a při dobrém počasí většina řidičů přezouvá své auto na letní gumy. Letní pneumatiky jsou schopny se přizpůsobit letnímu počasí, tedy vysokým teplotám, náhlým srážkám a mokré i suché vozovce. Dobré letní pneumatiky vás také dokáží uchránit před tzv. aquaplaningem.
Proč nejezdit na zimních pneu v létě?
Pokud vás napadlo, že je výhodnější dojezdit v létě staré zimní pneu, zadržte – není to příliš bezpečné. Zimní pneumatiky rozhodně nejsou určeny na letní rozpálenou vozovku a ztrácí v takových podmínkách své dobré jízdní vlastnosti. Vyberte si raději kvalitní novou sadu letních pneumatik třeba od značek Barum, Bridgestone, Continental a dalších.
Celoroční pneumatiky
První celoroční pneumatiky představil Goodyear již v roce 1977. Od té doby jsou stále tak trochu tajemným typem pneumatik. Jak to s celoročními pneumatikami je?
Koncept celoročních pneumatik je vcelku snadný: mají být typem pneumatik, který si dokáže poradit se všemi podmínkami v průběhu celého roku bez nutnosti přezouvat na zimní nebo letní pneu.
Dobré celoroční pneumatiky by tedy měly bez problému sjet suchou, rozpálenou silnici v létě a být zároveň bezpečné při jízdě na namrzlé vozovce v zimě. Celoroční pneumatiky bývají obvykle považovány za skvělý kompromis v zemích, kde nedochází v souvislosti s ročními obdobími k velkým změnám počasí.
K výhodám celoročních pneumatik patří nižší ceny, delší životnost a úspora místa i financí kvůli přezouvání. Pokud bydlíte v oblasti, kde jsou dlouhé a náročné zimy se spoustou sněhu, celoroční pneumatiky rozhodně nejsou dobrou volbou. Naopak v nížinách a ve městě mohou být přijatelnou variantou například pro tzv. sváteční řidiče.
Pokud naznáte, že jsou pro vás celoroční pneu vhodnou volbou, prohlédněte si náš sortiment celoročních pneumatik značek Barum, Bridgestone, Continental a dalších a vyberte si ty nejlepší celoroční pneu ještě dnes.
Pneumatiky na motorku
Pneumatiky na motorku jsou jediným styčným bodem mezi strojem a vozovkou a proto byste při jejich výběru vždy měli dbát na to, aby byly dostatečně kvalitní. Moto pneu toho musí umět opravdu hodně a je dobré jejich výběr důkladně zvážit s ohledem na vaši bezpečnost. Na co byste se při výběru pneumatik na motorku měli zaměřit?
- Splnění vašich požadavků
Požadavky na moto pneu se odvíjejí od vašeho stylu jízdy, terénu, ve kterém se nejčastěji pohybujete atd. Pneumatiky na motorku tedy vybírejte podle těchto vlastností – jiné se hodí na silnici, jiné do terénu. Existují dokonce i zimní pneumatiky na motorku. - Správný rozměr
Nevíte, jaký rozměr pneumatik na motorku si vybrat? Nahlédněte do technického průkazu – zde najdete všechny potřebné informace. Stejně jako u automobilových pneu se ty moto vybírají podle šířky, profilu, ráfku a rychlostního indexu. - Správná konstrukce pro požadované použití
Jezdíte na motorce pouze krátké každodenní trasy do práce nebo se chystáte projet v jedné stopě celou Evropu? I od toho se vyvíjí výběr správných pneumatik na motorku (např. příliš tvrdé moto pneu mohou být při delších trasách nepohodlné).
Kdy je čas na nové moto pneu?
Podobně jako u automobilových pneumatik je dobré se orientovat podle hloubky vzorku. Jakmile překročí 1,6 mm, je dobré uvažovat o pořízení nových gum. Každá desetina milimetru přece jen znamená větší bezpečnost na silnici. Hloubku dezénu je dobré kontrolovat při každé pravidelné údržbě stroje.
DOT pneumatik na motorku
Stejně jako pneumatiky na osobní vozidla mají na sobě i pneumatiky na motorku tzv. DOT kód, který označuje datum jejich výroby (první dvě číslice značí týden, výroby, poslední dvě čísla rok výroby). Pokud jsou pneumatiky na motorku starší, nemusí to být nutně problém (byly-li celou dobu správně skladovány). Pneumatiky na motorku jsou bezpečné ještě 5 let po datu výroby.
Kde koupit pneumatiky
Nákup pneumatik na osobní vozy, motorky i jiné typy dopravních prostředků už dávno není výsadou kamenných obchodů Stejně jako ostatní odvětví se i prodej pneumatik přesunul do online prostoru. Jaké jsou výhody nákupu pneumatik přes internet?
- Správný rozměr pneumatik vyberete snadno a rychle – stačí znát základní údaje, na základě kterých si nabídku pneumatik vyfiltrujete. Poté už můžete rovnou vybírat vhodné pneumatiky přesně pro váš model auta.
- Pneumatiky pořídíte na našem e-shopu za lepší ceny – ušetřit můžete zejména při výběru pneumatik ze sekce Levné pneumatiky s dopravou zdarma.
- Nemusíte se trápit s DOT číslem – všechny pneumatiky pravidelně kontrolujeme a navíc je máme dobře uskladněné. Proto ani starší modely neztrácejí na kvalitě. Nejstarší nabízené kusy ale nikdy nejsou starší než 3 roky.
- Dopravu za vás vyřešíme my – nemusíte složitě vymýšlet, jak byste si nové automobilové pneumatiky dovezli domů. Perfektně zabalenou sadu pneu vám doručíme až ke dveřím.
- Poradíme vám s výběrem – máme dlouholeté zkušenosti s prodejem pneumatik na motorky, auta i vše ostatní. Proto jsme schopni vám odborně pomoci s výběrem těch nejlepších pneumatik odpovídajících vašim požadavkům.
Pneumatiky bez poštovného
Chcete ušetřit při online nákupu pneumatik tolik, kolik to jen jde? Mnoho e-shopů nabízí naoko skvělé ceny, které si ale kompenzují drahým poštovným (což může být v případě pneumatik opravdu hodně).
U nás se ale nenapálíte: speciální sekce pneumatik s dopravou zdarma myslí právě na vás. Zde můžete vybírat pneumatiky bez poštovného a navíc za skvělé akční ceny. Tak na co ještě čekáte? Zásoby levných pneu s dopravou zdarma se rychle tenčí!
Pneumatiky bez dopravy
Chcete si nové pneumatiky doručit sami? U nás žádný problém: stačí při nákupu zvolit osobní odběr. Za tuto službu nemusíte nic platit – stačí si nové pneumatiky vyzvednout přímo u nás v Brně-Židenicích. Vždy prosím počkejte na zprávu, že pneumatiky jsou připraveny k vyzvednutí.
Cena pneumatik
Pokud je pro vás při výběru pneumatik důležitá cena, můžete si podle ní nabídku pneumatik rovnou vyfiltrovat. Pneumatiky z naší nabídky můžete také řadit od nejlevnějších či naopak od nejdražších.
Vyšší cena pneumatik je obvykle zárukou kvality, protože se v ní odráží podrobné testování, dobré materiály a dlouhá životnost. Nízká cena pneumatik ale naopak nemusí znamenat, že jsou špatné. Možná se jen nejedná o aktuální model.
Doporučujeme vybírat pneumatiky od ověřených výrobců, které jsou léty prověřené a postarají se o bezpečnou jízdu. Pneumatiky, které nabízíme na našem e-shopu, se vždy snažíme nabízet za co nejpříjemnější ceny.
Pneumatiky levně
Pneumatiky levně jsou jedním z nejhledanějších slovních spojení v souvislosti s gumami. Na otázku, jak sehnat pneumatiky levně pro vás máme odpověď: stačí navštívit naši specializovanou sekci Pneumatiky levně. Zde najdete výběr těch nejlepších osobních, dodávkových a SUV pneumatik od světoznámých výrobců. Barum, Bestdrive, Bridgestone, Continental nebo Matador. Můžete tu pořídit pneumatiky levně na léto, na zimu i na celý rok. K pneumatikám levně navíc získáte dopravu zdarma a tak se nákup pneu z této sekce opravdu vyplatí.
Pneumatiky Brno
Kdo má nejlepší pneumatiky v Brně? No přece Autobaterie-pneumatiky.cz. Pneumatiky Brno za nejlepší ceny seženete pouze u nás. Samozřejmostí je možnost osobního odběru zboží na naší pobočce na ulici Gajdošova v Brně-Židenicích. Na stejné adrese najdete také náš servis. Pneumatiky Brno na vás čekají od pondělí do pátku od 8:00 do 16:00 hod.
Údržba pneumatik
Pokud jste si již pořídili kvalitní nové pneumatiky, je potřeba se o ně také náležitě starat. Jak na údržbu pneumatik?
- Vždy provádějte vizuální kontrolu
Při výměně pneumatik nebo jejich dlouhodobějším uskladnění je vždy potřeba vizuálně zkontrolovat hloubku dezénu, opotřebení a případné poškození pneumatik. Hloubka dezénu by měla být u letních pneu minimálně 1,6 mm, u zimních pak 4 mm. Hloubka dezénu by měla být ideálně na všech místech stejná. Pokud zjistíte výrazné odchylky, může to znamenat špatnou geometrii nápravy.
Pokud si všimnete poškození pneumatiky, nejlepší volbou je zanést ji k odborníkovi. Ten zhodnotí, zda je pneumatika poškozena příliš a nebo je možné ji opravit. - Jezděte šetrně
Váš styl jízdy určuje, jak rychle se pneumatiky zničí. Narážení do obrubníků, časté a prudké brždění nebo vysoké rychlosti (především v zatáčkách) pneumatikám rozhodně nesvědčí a rychleji se opotřebí. - Méně opotřebované pneu patří dozadu
Tam zajistí lepší přilnavost k vozovce a snazší ovládání vozidla. - Kontrolujte tlak pneumatik
Tlak v pneumatikách je často podceňovanou záležitostí, která ale může být až život ohrožující. Nesprávný tlak pneumatik navíc přispívá k menšímu komfortu během jízdy a k větší spotřebě paliva. Pokud vaše auto nemá automatickou kontrolu tlaku v pneumatikách, je dobré jej kontrolovat minimálně 1x měsíčně. - Kontrolujte stáří pneumatik
Bez ohledu na všechny zmíněné body bychom měli mít na paměti, že existuje určitá hranice, kdy pneumatika začíná být zteřelá a je nutné ji vyměnit za novou.
Obvykle se doporučuje nechat pneumatiky po 5 letech používání zkontrolovat odborníkem a pořídit popřípadě nové. Stáří pneumatiky také zjistíte ze čtyřmístného. DOT kódu uvedeného přímo na pneumatice (označuje týden/rok výroby).
Jak nahustit pneumatiky (jak nafouknout pneumatiky)
Prvním krokem je zjištění aktuálního tlaku ve vašich pneumatikách. Tlak v pneumatikách můžete změřit například na benzinové pumpě nebo si domů pořídit tlakoměr. Správnou hodnotu tlaku v pneumatikách pro vaše vozidlo najdete v manuálu, popřípadě ve dveřích u řidiče nebo na palivové nádrži.
Pneumatiky je lepší nahustit po krátké trase, kdy se ještě nestihly příliš zahřát. Poté stačí připojit pumpu k ventilku a dohustit (popřípadě odhustit) na požadovanou hodnotu. Vždy zkontrolujte tlak v pneumatikách u všech čtyř kol a nezapomeňte ventilky opět zašroubovat.
Jak skladovat pneumatiky
Skladování pneumatik výrazně ovlivňuje jejich životnost a způsobilost k bezpečné jízdě. Pneumatiky by měly být skladovány nejlépe v dobře větraném, suchém a teplotně stabilním prostoru. Nevhodné je proto skladování například na půdě (kvůli vysokým teplotám v létě), na přímém světle nebo ve vlhkém sklepě. Nezapomínejte na to, aby v blízkosti pneumatik nebyly umístěny chemikálie nebo rozpouštědla.
Pneumatiky by zároveň neměly být dlouhodobě skladovány na sobě. Dnes už existuje řada prostorově úsporných stojanů na pneumatiky, které můžete postavit například v garáži. Pneumatiky lze pověsit i na stěnu. Pokud nedisponujete garáží nebo jiným prostorem pro uskladnění pneumatik, můžete si pneumatiky za poplatek nechat uskladnit.
Kde vyhodit pneumatiky
Staré pneumatiky můžete zdarma odevzdat na místech k tomu určených (obvykle autoservisy, pneuservisy nebo prodejci pneumatik). Staré pneumatiky můžete také odnést do sběrného dvora – vždy si ale ověřte, že to ve vašem sběrném dvoře lze. Poplatek za ekologickou likvidaci pneumatik je součástí jejich prodejní ceny.
Jak přezout pneumatiky svépomocí
Pokud jste si vybrali kvalitní novou sadu letních, zimních pneumatik nebo celoročních pneumatik, možná se vám bude hodit stručný návod, jak je na auto nainstalovat:
- Zajistěte vozidlo tak, aby bezpečně stálo na místě.
- Povolte šrouby na kole – nejlépe vám to půjde s pomocí křížového klíče.
- Čas na hever! S jeho pomocí zvedněte auto. Zvednutí není nutné přehánět, postačí kousek nad zemí tak, aby stávající pneumatiky šly pohodlně sundat.
- Dokončete uvolnění šroubů a sejměte starou pneumatiku. Nezapomeňte si označit její pozici – označení se vám bude hodit, až pneumatiky budete chtít znovu použít.
- Nasaďte novou pneumatiku a zajistěte ji s pomocí lehce dotažených šroubů.
- Snižte automobil tak, aby se kolo dotýkalo země a dotáhněte šrouby na správný točivý moment.
- Vraťte automobil zpátky na zem, vyjměte hever a můžete se pustit do dalšího kola.
Po dokončení kompletní výměny nezapomeňte zkontrolovat tlak v pneumatikách a stará kola správně uskladnit.
Podívejte se na nejčastější otázky, které k pneumatikám dostáváme:
Kdy měnit pneumatiky?
Pneumatiky je nutné vyměnit, pokud hloubka dezénu překračuje povolený limit (u letních pneumatik ne méně než 1,6 mm, u zimních pneumatik ne méně než 4 mm). Pneumatiky se doporučuje nechat zkontrolovat po pětiletém provozu. Pokud jsou v pořádku, můžete je používat až 10 let. Pokud je na pneumatikách viditelné poškození, je vhodné nechat pneumatiky zkontrolovat odborníkem.
Kdy měnit pneumatiky na letní?
Pro letní pneumatiky neplatí žádný povinný termín. Kvůli legislativě týkající se zimních pneumatik je povoleno přezout na letní pneumatiky nejdříve 1. dubna nebo později, když se teploty dlouhodobě pohybují nad 7 °C. Při přezutí na letní pneumatiky nezapomeňte zkontrolovat dezén, který nesmí být menší než 1,6 mm.
Kdy měnit pneumatiky na zimní?
Dle §40a zákona 361/2000 Sb. je povinné mít zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března, pokud je na vozovce souvislá vrstva sněhu, námraza či led nebo lze jejich výskyt vzhledem k počasí předpokládat.
Proč hučí pneumatiky?
Hučení v pneumatikách může být známkou poškozeného ložiska. Je nutné pneumatiky neprodleně zkontrolovat a poškozené ložisko popřípadě nechat co nejdříve vyměnit, jinak může dojít k poškození pneumatiky.
Proč pískají pneumatiky?
Pískání pneumatik může být způsobeno nesprávným tlakem v pneumatikách nebo nesprávnou výškou jejich profilu. Pískání pneumatik se může objevit také při příliš rychlé jízdě, kdy je pískání znakem ztráty přilnavosti k vozovce.
Kdy jsou pneumatiky sjeté?
Sjeté letní pneumatiky mají dezén menší než 1,6 mm, sjeté zimní pneumatiky mají dezén menší než 4 mm. Hloubku dezénu lze změřit s pomocí pravítka nebo s pomocí měřiče hloubky dezénu.
Jsou povinné zimní pneumatiky?
Ano, v České republice jsou zimní pneumatiky povinné podle §40a zákona 361/2000 Sb. od 1. 11. do 31. 3. pokud je vozovka pokryta souvislou vrstvou sněhu, ledem či námrazou nebo pokud lze jejich výskyt předpokládat na základě povětrnostních podmínek.
Které pneumatiky jsou nejlepší?
Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Nejlepší pneumatiky si můžete vybrat na základě testů pneumatik, které provádí různé společnosti po celém světě. K nejoblíbenějším značkám pneumatik patří Matador, Nokian, Barum a Continental.
Jak uskladnit pneumatiky?
Pneumatiky je vhodné skladovat mimo přímé slunce do prostoru s možností regulace teploty, například do garáže. Pneumatiky nikdy nepokládejte na sebe – pořiďte si pro jejich uskladnění vhodný stojan nebo je pověste na stěnu.
Co je DOT pneumatiky?
DOT kód umístěný přímo na plášti pneumatiky je čtyřmístný kód udávající týden (první dvě čísla) a rok výroby (poslední dvě čísla) pneu. Například pneumatika s DOT kódem 1322 byla vyrobena 13. týden roku 2022.